Otázky

které byste mohli mít před půjčením stroje

1. Jak si zarezervovat stroj?

Abyste měli jistotu, že Vámi vybraný stroj bude v termínu, který potřebujete k dispozici, doporučujeme nás kontaktovat alespoň týden dopředu. Nejrychlejší způsob je nám zavolat, ověřit si dostupnost a následně si vzájemně e-mailem potvrdit, že v daném termínu pro Vás stroj rezervujeme. Nejjednodušším způsobem je vyplnit náš kontaktní formulář, na který Vám ihned odpovíme. Pro urychlení administrativní části nám můžete zaslat své iniciály, abychom vše připravili dopředu a nezdržovali Vás při samotném předání. 

2. Jak probíhá předání stroje?

Pokud jsme Vám potvrdili rezervaci a domluvili se s Vámi na konkrétní čás, kdy si stroj vyzvednete, budeme na Vás čekat v naší půjčovně. Zde Vám ukážeme, jak se se strojem pracuje, na co si dávat pozor a jaká je nutná údržba. Vše si můžete vyzkoušet, na cokoliv se zeptat. Dále vyřídíme administrativu, záruku za stroj, platbu půjčovného, čas vrácení, atd. Potom si stroj můžete odvézt vlastními prostředky, půjčit si od nás auto s přívěsem nebo jen přívěs s nájezdy. Stroj Vám také pomůžeme naložit.
Samotné předání s vysvětlením i administrativní částí může trvat od 30 do 60 minut.

Pokud si budete půjčovat auto s přívěsem, můžete si u nás zaparkovat Vaše vozidlo na hlídaném parkovišti.

3. Jaký stroj si mám půjčit?

Mnoho lidí se ptá automaticky na minibagr Takeuchi. Netuší však, že některé typy práce zvládnou rychleji a efektivněji s minidumperem nebo mininakladačem. Proto se Vás budeme ptát, co budujete, co chcete dělat s vykopaným materiálem, jak daleko ho budete přesouvat, kolik máte na pozemku místa, šířku a výšku průjezdu atd... a pokusíme se Vám poradit jak s výběrem stroje/strojů, tak se samotnou realizací tak, aby výsledek byl co nejefektivnější.

Minibagr Takeuchi TB210R se hodí pro hloubení velkých výkopů, nádrží, kanalizací atd. Naopak není vhodný pro přesun materiálu, který je již na hromadě, zarovnávání pozemků, odkopávání svahu a pod.

Minidumper Cormidi je naopak vhodný ke srovnání hrbolatého pozemku, nebo jeho úplnému vodorovnému zarovnání. Díky přední radlici můžete využít celou sílu stroje k postupnému ukopávání svahu a okamžitému rozvozu po pozemku nebo přesunu na hromadu v jiné části pozemku. Není vhodný na převoz na velké vzdálenosti (100 m už je moc, budete to vozit věčně). S minidumperem se také můžete zakopat do země. Radlici lze nastavit směrem níže než je rovina a jakmile se Vám podaří ukrojit první část zeminy, můžete se směle zahrabat. Tímto způsobem je možné vyhloubit například výkop na vedení vody, elektřiny, kanalizace atd. Výhodou je i to, že můžete následně velmi rychle zahrnout celý výkop a minidumperem ho ujezdit tak, aby hlína již příliš neklesala. S minidumperem můžete také velmi efektivně kupit hromady hlíny.

Velmi často nastává situace, kdy zákazník zjistí, že potřebuje oba stroje. Potřebuje kopat do hloubky minibagrem Takeuchi a hlínu ihned házet to minidumperu a převážet ji o kousek dál. Tímto způsobem můžete velmi rychle zefektivnit Vaši práci. Jedna lopata minibagru jsou cca jedny až dvoje kolečka, proto nemá smysl uvažovat o tom, že si hlínu budete kopat a odvážet v kolečku někam na hromadu. Do minidumperu se vejde cca 7 lopat hlíny, takže pak jedete naráz s velkým množstvím materiálu bez námahy.

Pokud potřebujete hlínu převážet na delší vzdálenosti, je vhodné zapůjčit si malotraktor s vlečkou. Kontejner lze položit na zem a plnit ho jak minibagrem tak minidumperem. Naráz můžete odvézt spoustu materiálu. Tento způsob se hodí nejen pro ty, kteří potřebují hlínu odvézt pryč z pozemku, ale i pro ty, kteří mají dlouhé nebo rozsáhlé pozemky a potřebují hlínu jen přemístit. Navíc si přejedete méněkrát po již zasazené trávě, nebudete mít vyježděné koleje apod. 

Na větší akce se hodí multifunkční mininakladač MultiOne, se kterým máte hned několik strojů v jednom. Do jedné jeho lžíce se vejce cca 1/2 objemu korby minidumperu Cormidi, jezdí rychleji a materiál si můžete vyzvednout do výšky až 3 m. Ke stroji je zajímavý sortiment příslušenstvi. Do extrémních podmínek si lze půjčit vysoce výkonný pásový mininakladač Ditch Witch SK1550. Tímto strojem lze mimo jiné dělat rýhy pomocí vysoce výkonného rýhovače/drážkovače až do hloubky 126 cm.

4. Jak je to s údržbou stroje, je potřeba něco dodržovat?

Údržba strojů je relativně jednoduchá. Nejdůležitější je mazání pohyblivých částí strojů. Minibagr Takeuchi se musí mazat nejméně každých 16 motohodin, minidumper Cormidi každých 8 motohodin. Mazání slouží k tomu, aby se tyto pohyblivé části minimálně opotřebovávaly a nedošlo k zadrhnutí stroje. Pokud si stroje půjčite na jeden den, o mazání se nemusíte starat. Stroj vždy dostanete namazaný a připravený k práci. Pokud si jej půjčujete na dva a více dnů, zapůjčíme Vám k tomu speciální elektronickou maznici s mazací kartuší a ukážeme Vám všechny mazací body na stroji.

Pokud pracujete s betonem, maltou, v blátě nebo jílu, je potřeba stroj před vrácením řádně očistit do původního stavu tak, aby si jej po Vás mohl ihned vypůjčit další zákazník (velmi často jde stroj z ruky do ruky týž den). K tomuto účelu si můžete od nás zapůjčit vysokotlakou vapku. Pokud se stroj obaluje bahnem během práce v jílovitém terénu, je potřeba čištění provést i v průběhu. Mohlo by se stát, že se stroj tak obalí bahnem, že se sám zastaví, což není dobré ani pro samotný stroj, ani pro Vás, protože už nic neuděláte. Pokud nám stroj nebo příslušenství vrátíte znečištěný, provádíme toto čištění za poplatek 1000 Kč.

Při práci v kamenitém terénu je zase potřeba občas zkontrolovat, zda se v soukolí pásu nezasekl nějaký větší kámen, dále je nutné kontrolovat pohyblivá ramena apod., zda se zde nepříčí nějaký cizí předmět, který by mohl stroj poškodit.

Pokud si budete měnit lopaty na bagru, je potřeba každý den po skončení práce lopatu sundat a pročistit rychloupínací systém například WD40. Výměna pak půjde mnohem rychleji.

5. Jak vrátit stroj zpět do půjčovny?

Zpravidla jsme dopředu domluvení na přibližném času vrácení. Pokud stroj potřebujete ještě na další den, dejte nám co nejdřívě vědět, abychom ho pro Vás zarezervovali. Po telefonické domluvě si tak můžete zapůjčení stroje prodloužit. Pokud víte, že by se to mohlo stát, zeptejte se radši již při zapůjčení. 

Stroj k nám následně dovezte očištěný, s plnou nádrží. My jej prohlédneme, zda je v pořádku a vrátíme Vám záruku stroje. Vrácení je zpravidla rychlejší a trvá do 30 minut. 

6. Co je to motohodina?

Motohodina je veličina měřená u strojů a motorů, u kterých nelze měřit jinak množství odvedené práce. Typicky se jedná o stavební stroje jako bagry, traktory, dumpery nebo nakladače. Je vztažena ke jmenovitým otáčkám motoru a je definovaná následovně: Jedna hodina práce motoru při jmenovitých otáčkách = jedna motohodina. Udává tedy přibližné zatížení motoru. Orientačně lze podle ní zjistit např. spotřebu paliva, určuje servisní intervaly atd.

Z výše uvedeného plyne, že jedna motohodina se nerovná jedné hodině časové. Závisí totiž na zatížení a počtu otáček stroje. Pokud stroj jede na nízké otáčky, motohodiny se počítají pomaleji, než když stroj jede například na 75% výkonu. V takovém případě se může stát, že se jedna motohodina načte rychleji než za 60 minut. Není se však čeho bát, rozdíl není nijak drastický a jedná se spíše o minuty.

Pokud si stroj půjčíte na den, máte v denní sazbě možnost stroj používat po dobu 8 motohodin. V případě pronájmu stroje s obsluhou platíte jednotlivé motohodiny dle ceníku.

7. Máte vyšší ceny než jiné půjčovny

Otázka ceny je relativní. Rozdíl mezi cenami půjčovného bývá v řádu sta korun, avšak kvalita nabízených strojů se diametrálně liší. Důležité je vědět, čeho chcete s daným strojem dosáhnout, a vybrat si ten správný, aby práce byla co nejefektivnější a vy byli s výsledkem spokojení.

Vždy se snažíme se zákazníkem probrat, na jaký účel si chce stroj zapůjčit. Na většinu zakázek se jezdíme osobně podívat zcela zdarma, abychom měli jasnou představu o tom, co bude potřebovat. Někteří zákazníci mají předem jasno, avšak cca 90% si nechá poradit a většinou si nakonec na naše doporučení vybere jiný stroj.

Naše stroje jsou osvědčené, spolehlivé, řádně servisované a patří mezi špičku na celém světě. Máte tak jistotu, že si půjčujete mašinu, která práci opravdu zvládne v požadovaném výkonu a výsledku.

Na žádost nebo dle vlastního uvážení provádíme zákazníkům individuální kalkulaci variant zapůjčení strojů bez obsluhy, s obsluhou, kombinaci v případě více strojů na jedné akci, s dopravou, zapůjčením přívěsu atd. Zákazník si pak sám vybere optimální variantu.

Zpravidla nejošemetnější položkou je doprava strojů. Cenu dopravy vám zkalkulujeme předem dle adresy, kterou nám zašlete. V případě půjčení strojů se cesta od nás počítá 4x (1. cesta tam a zpět na přivezení stroje a 2. cesta tam a zpět na odvoz stroje). Pokud práci provádíme s obsluhou, počítá se cesta pouze tam a zpět, tedy 2x. K naší dopravě účtujeme manipulační poplatek za nakládku a vykládku stroje. Tento poplatek je fixní a jedná se o mzdu člověka, který k vám stroj veze/odváží.

Pokud jste od nás daleko, může se stát, že cena dopravy převýší cenu půjčovného samotného stroje. Pak je na zvážení vymyslet jinou variantu jak k vám stroj dostat, a nebo si půjčit jiný lehčí stroj, který si odvezete na přívěsu buď vlastním nebo půjčeném od nás.

Také může nastat varianta, že se vám oproti zapůjčení může vyplatit nechat si celou práci provést s obsluhou, protože vyškolený pracovník provede práci v co nejkratším čase.

Cena zemních prací s obsluhou se odvíjí od platného ceníku a skutečně odpracovaných motohodin, případně ujetých kilometrů. Zásadně neděláme v naceňování nabídek žádnou magii. Všechny položky, které budete platit jsou průhledné, předem jasné a odvíjí se od skutečného výkonu.